Ocenianie wartości danego dzieła sztuki jest wyzwaniem dosyć trudnym, ale jednak możliwym do zrealizowania. Najlepiej świadczy o tym fakt, że każda dziedzina sztuki wypracowała sobie znawców, którzy są w stanie, używając swojej znajomości tematu oraz osobistej wrażliwości na artyzm, dokonywać recenzji chwalących lub ganiących efekt danego wysiłku twórczego. O ile jednak trudniejszym zadaniem jest porównywanie ich, dokonywanie gradacji i wynoszenie jednych ponad drugie. Tymczasem to właśnie to drugie zadanie stoi przed tymi, którzy odpowiedzialni są za przyznawanie nagród w dziedzinie kinematografii. Co roku w różnych krajach organizowane są festiwale i gale filmowe, w trakcie których doceniane są najwybitniejsze kreacje aktorskie, a najlepsi aktorzy zostają obdarowani zaszczytnymi, symbolicznymi statuetkami.
Oscar – synonim sukcesu
Za przyznawanie Oscarów odpowiada Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej, honorowa organizacja zawodowa, powołana do istnienia w 1927 roku, zrzeszająca obecnie pond 6 tysięcy osób pracujących w branży filmowej. Corocznie napięcie związane z ogłoszeniem decyzji w sprawie tych najważniejszych filmowych nagród elektryzuje kinomanów z całego globu. Do grona nominowanych do tej złotej statuetki należą rzeczywiście najlepsi aktorzy, co sprawia także, że obserwowanie ich wcześniejszych zmagań na kinowym ekranie jest wyjątkowym przeżyciem artystycznym. Laureaci Oscara automatycznie awansują w rankingach najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych gwiazd, ale sam fakt posiadania tego wyróżnienia jest wyjątkowym potwierdzeniem, że dysponują wyjątkowym talentem. Biorąc pod uwagę ilość zgromadzonych Oscarów, najlepsi aktorzy na świecie to obecnie Daniel Day-Lewis i Cate Blanchett.
Pozostałe nagrody dla aktorów
Najlepsi aktorzy gromadzą się tłumnie także podczas festiwali, podczas których wyświetlane są najnowsze filmowe obrazy. Wówczas również wręczane są statuetki, honorujące najlepszych odtwórców głównych ról. Najsłynniejszym festiwalem filmowym jest prawdopodobnie ten organizowany w Cannes […] Z kolei od połowy XX wieku podczas Berlinale wręczane są Srebrne Niedźwiedzie. Warto wspomnieć o Brytyjskiej Akademii Filmowej, czyli kontynentalnym odpowiedniku Oscarów – są przyznawane nieco wcześniej i zazwyczaj stanowią poważną wskazówkę na temat tego, kto może sięgnąć po najważniejszą statuetkę. Analogiczną Akademię posiadają również Francuzi, co roku najlepsi aktorzy tego kraju otrzymują od niej Cezary.
Wyróżnienia w kraju nad Wisłą
Najlepsi aktorzy polskich produkcji mają wiele szans na zdobycie zaszczytnego tytułu zwycięzcy i posiadacza honorowej statuetki. Najważniejsze polskie nagrody filmowe to Orły – przyznawane przez Polską Akademię Filmową od 1999 roku. Patronuje im Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dużą estymą w środowisku aktorskim cieszy się również Festiwal Filmowy w Gdyni, podczas którego przyznawane są Złote Lwy. Najmłodszym i najbardziej obiecującym adeptom sztuki aktorskiej wręczana jest zaś nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego.