Na świecie istnieje mnóstwo zawodów różnie określanych. Są najbardziej niebezpieczne zawody świata, gdzie na szczycie znajdują się budowlańcy, kierowcy oraz mechanicy przemysłowi, następnie sprzątacze śmieci, pracownicy na wysokościach, dekarze, rolnicy(bo wypadki z udziałem ciężkich maszyn i porażeń prądem), piloci, drwale i rybacy.
Wśród bardzo niebezpiecznych zawodów świata znajduje się kaskader. Kaskader to zawód niezwykle spektakularny, ale też niosący spore niebezpieczeństwo. Praca kaskadera jest z jednej strony ciekawa i ekscytująca, a z drugiej ciężka i niebezpieczna.
Praca kaskadera jest związana z takimi wydarzeniami jak spektakularne wybuchy, płonący ludzie, szalone pościgi, upadki z dużej wysokości czy sceny walki. Praca kaskadera wymaga dużej sprawności fizycznej, opanowania, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, ukończone 18 lat, wykształcenie minimum średnie oraz bycie niekaranym. Praca kaskadera wiąże się z zaliczeniem takich zajęć jak sztuki walki (judo, karate, aikido), zajęcia akrobatyczne, trening upadków i skoków z wysokości, zajęcia z szermierki, pirotechnikę, posługiwanie się bronią palną, zajęcia z wspinaczki oraz z zakresu motoryzacji.
Praca kaskadera polega w dużej mierze na braniu na siebie zadań aktora. Kaskader musi zastąpić aktora w takich sytuacjach jak galop na rozpędzonym koniu, skok czy upadek z dużej wysokości, niebezpieczna jazda samochodem, bójka czy czołganie się w błocie. Dodatkowo pomimo udziału kaskadera w filmie jego twarz pozostaje anonimowa. Dlatego też praca kaskadera to stałe bycie na drugim planie. Praca kaskadera to wymóg szkolenia wymagającego wyższego poziomu odporności, sprawności psychicznej i ogromnej dyscypliny, a także zaangażowania. Praca kaskadera to również wybór specjalizacji takiej jak upadki z wysokości, skoki, walka, kaskaderska jazda konna, a może prowadzenie samochodu.
Praca kaskadera wymaga wysokiej sprawności psychofizycznej. Kaskader musi znać swoje ciało i je kontrolować. Praca kaskadera związana jest ryzykiem, gdyż zawsze mogą ulec wypadkowi, a nawet śmiertelnemu wypadkowi. Przykładowo Krzysztof Fus, polski kaskader trzykrotnie przeżył śmierć kliniczną, natomiast Sonja Davis poniosła śmierć podczas kręcenia „Wampira w Brooklynie”. W trakcie kręcenia filmu „Niezniszczalni II” doszło do wypadku, gdzie jeden z kaskaderów zginął, drugi został poważnie ranny. Z powodu tak wysokiego ryzyka kaskaderzy powinni wykupić ubezpieczenia NNW i OC, co jest trudno zrealizować, gdyż firmy niezbyt chętnie przyznają ubezpieczenie osobom, które uprawiają sporty ekstremalne lub tego rodzaju zawód.
Najbardziej znanym kaskaderem jest Jakie Chan. Aktor ten został odznaczony za „najwięcej scen kaskaderskich dokonanych przez żywego aktora” oraz „najwięcej funkcji w jednym filmie”. Jakie Chan jest kaskaderem, który dożył kaskaderskiej emerytury, chociaż złamał sobie więcej kości niż jakikolwiek inny aktor. Miał złamane palce u rąk, palce u stóp, nos, obie kości policzkowe, biodra, szyję, mostek, żebra oraz kostki.