Przyczyna wypadków motocyklowych

Na polskich drogach często dochodzi do wypadków, nawet tych śmiertelnych. Fakt ten jest spowodowany fatalnymi warunkami drogowymi(dziury w asfalcie), lekkomyślnością ludzi(„wypiłem tylko jedno piwo”, „ chyba zdążę”) i brakiem kar adekwatnych do zdarzenia na drodze. W okresie letnim z kolei następuje wysyp wypadków motocyklowych. Wypadki motocyklowe kojarzone są z niebezpieczną jazdą motocyklisty. Sprawia to, że motocyklista powinien zastosować kilka wskazówek, które mogą uchronić go przed wypadkiem motocyklowym.

Po pierwsze motocyklista powinien przewidywać możliwe opcje zdarzeń. Powinien unikać przejeżdżania pełną łychą skrzyżowania. Po drugie motocyklista powinien jechać tak, aby umożliwić reakcję na każde zagrożenie. Wypadki motocyklowe to również zbyt szybkie wejście w zakręt. Dlatego też należy jechać z taką prędkością, która pozwoli w odpowiednim czasie zareagować na warunki drogowe.

Motocyklista powinien uważać na kierowców samochodów, którzy mogą go nie zauważyć(martwe pole). Przy pasach lepiej zatrzymywać się z boku niż na środku jezdni, gdyż najechanie z tyłu autem na motocykl może być groźne. Wypadki motocyklowe często wynikają z gapiostwa i nierozwagi.

Jeżdżąc motocyklem nie powinno się szarżować i głupio narażać na ryzyko. Poza tym motocyklista powinien unikać jazdy między aktywnym pasem ruchu a zaparkowanymi samochodami, bo może się to skończyć na otwartych drzwiach samochodu. Motocyklista musi także uważać w trakcie deszczowej pogody, gdzie należy zachować opanowanie. Wypadki motocyklowe to także wina jazdy po alkoholu, dlatego nawet najmniejsza ilość alkoholu dyskwalifikuje od dalszej jazdy motocyklem.

Z dotychczasowych obserwacji wyniki, że wypadki motocyklowe powoduje przede wszystkim brawura. Poza brawurą wymienia się jeszcze takie powody wypadków motocyklowych jak nieprawidłowe wyprzedzanie, niedostateczna odległość, a największe zagrożenie stanowią młodzi kierowcy w przedziale wiekowym 18-24. Niestety statystyki wskazują na alkohol jako sprawcę wypadków motocyklowych. Wypadki motocyklowe to również wynik braku zachowania zasad bezpieczeństw,a nawet celowego prowokowania stłuczek.

Niestety wypadki motocyklowe to wciąż niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Z kolei wśród motocyklistów najbardziej narażeni na wypadki motocyklowe są młodzi ludzie. Innym elementem mającym wpływ na wypadek są nowe rozwiązania techniczne, które umożliwiają jazdę z bardzo dużymi prędkościami (przekraczającymi nawet 200 km/h).

Według dostępnych danych to kierowcy jednośladów powodują połowę wszystkich wypadków z udziałem motocykli. Do innych przyczyn należą wymuszenia pierwszeństwa, coraz większa popularność jednośladów, nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków drogowych.

Przede wszystkim należy pamiętać, że motocykl to nie auta i praktycznie każda dziura, śliska nawierzchnia, brudny asfalt czy kamienie mają wpływ na wypadki motocyklowe. Ponadto motocykliści jeżdżą szybko i są mało widoczni dla innych kierowców.

Dodaj komentarz