Sztuczki kaskaderów

Oglądając filmy z zapierającymi dech w piersiach scenami nigdy nie możemy być pewni, czy wykonuje daną scenę aktor czy już może kaskader. Jest tylko kilku aktorów i aktorek, którzy zawsze wykonują sceny kaskaderskie samodzielnie. Tymi aktorami są Tom Cruise, Jackie Chan, Chloe Grace Moretz, Kristen Stewart, Angelina Jolie, Harrison Ford, Daniel Craig, Josh Hutcherson , Jason Statham czy Chuck Norris.

Sztuczki kaskaderów, które muszą kaskaderzy wykonywać na planie filmowym są właściwie nie do wykonania w realnym życiu. Sztuczki kaskaderów to m.in. utrzymanie się na lecącym samolocie, zbieganie z najwyższego na świecie budynku czy też skakanie z budynków na pędzący pociąg czy auto.

Umiejętności są jedną z cech kaskaderów. Muszą oni wykazywać wiedzę z różnych dziedzin, muszą posiadać pewne uprawnienia jak prawo jazdy, patenty żeglarskie czy inne. Do sztuczek kaskaderów należy również palenie gumy. Palenie gumy jest związane z mocnymi samochodami. Jednakże, aby puścić porządny dym spod kół konieczna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Dodatkowo potrzebny jest mocny samochód z napędem na tylne koła. Palenie gumy jest też możliwe dla aut przednionapędowych, ale nie jest już takie widowiskowe. Palenie gumy wymaga również stalowych felg i zużytych już opon. Efekt zapewnią zimówki, które mają wysoki bieżnik i wykonane są z miękkiej mieszanki. Zanim zabierzemy się za palenie gumy należy zadbać o o układ chłodzenia i układ przeniesienia napędu, gdyż będą one poddane ciężkiej próbie. Sprawdzić należy ilość płynu chłodniczego, stan szczelności całego układu oraz korek zbiorniczka wyrównawczego. Następnie trzeba sprawdzić układ przeniesienia napędu, skrzynia biegów i półosie.

Idealne palenie gumy ma miejsce na zawodach w drifcie. W konkurencji tej auta są specjalnie modyfikowane, utwardzane jest zawieszenie i zmianie ulega jego geometria. Ponadto wymienia się układ różnicowy, wzmacnia się układ chłodzący oraz przerabia się hamulce tak, aby osobno sterować przednimi i tylnimi.

Dla amatorów wystarczy do palenia gumy mocne auto, dobra opona i czuła noga. Można zwiększyć ciśnienie w oponach do 3, a nawet 3,5 atmosfery. Dodatkowo można opony polać olejem, aby zwiększyć efekt. Jednakże warto pamiętać, że palenie gumy jest związane z ryzykiem i może spowodować awarie sprzętu, pożar lub inne nieoczekiwane problemy. Warto także wiedzieć, że za palenie gumy w w centrum miasta należy się mandat za stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym oraz zakłócanie porządku publicznego.

Palenie gumy to częsty sposób popisywania się autem. W trakcie palenia gumy wprowadza się koła w ruch obrotowy, gdy jednocześnie samochód stoi nieruchomo i zaczyna wydzielać się dym. Palenie gumy jest często wykorzystywane w filmach i opanowane do perfekcji przez kaskaderów. Należy posiadać odpowiednią wiedzę, gdyż inaczej pali się gumę w aucie przednionapędowym, a inaczej w tylnonapędowym. Palenie gumy można wykonywać autem, motorem, a nawet skuterem. Z palenia gumy często przechodzi się do bączków.

Dodaj komentarz